Our Blog

 • Ninfa Kayısı Fidanı

  Agaçları yayvan gelisen, meyveleri orta büyüklükte, raf ömrü kısa olan ve hasadına erken baslanan bir kayısı çesididir. Sahil bölgelerinde dikimi yaygındır. Turfanda çıkan bir çesittir. Mayıs sonunda hasat edilebilmektedir. Agaç gelisimi hızlı olup yetiskin bir Ninfa agacından 100-150 kg. meyve alınabilmektedir.

 • Roxana Kayısı Fidanı

  Agaçları kuvvetli gelisen seyrek dallı ve iri yapraklı, yayvan gelisen bir çesittir. Meyve orta irilikte, meyve tutumunun az oldugunda oldukça iridir. Meyve kabugu sarı zemin üzerine koyu turuncu – kırmızı renktedir. Temmuz ayının son haftası hasat olumuna gelir. Geçit bölgeleri için önerilen sofralık bir çesittir.

 • Şekerpare Kayısı Fidanı

  Hem sofralık hem kurutmalık özellikleri olan yerli çesitlerimiz arasında yer alır. Agaçları yayvan ve kuvvetli gelisir. Meyveleri 25-30 gr. agırlıgında meyve kabugu sarı, turuncu olup belirgin kırmızı yanak yapar. Meyve eti sarımtırak turuncu, sulu, tatlı ve aromalıdır. Temmuz ayının 2. haftası olgunlasır.

 • Vitillo Kayısı Fidanı

  Gelisimi ve verimliligi kuvvetli bir çesittir. Ýri, oval, eliptik formlu bir çesittir. Kırmızı parçalı, sarı portakal dıs renklidir. Meyve et rengi sarı portakal renklidir. Hasat tarihi 10-20 hazirandır.

 • Iğdır(Şalak) Kayısı Fidanı

  Sofralık bir çesittir. Meyveleri iri, yumusak, çok sulu, tatlı ve hos kokuludur. Meyve rengi beyazımsı sarı, üzeri parçalı hafif kırmızıdır. Çekirdekleri tatlıdır. Malatya kosullarında temmuz ayının 2.-3. haftasında hasat edilir.

 • Elegant Lady Şeftali Fidanı

  Agaçları orta kuvvette, yarı dik gelisim gösterir ve standart meyveler olusturur. Meyve orta büyülükte olup meyve kabugu sarı zemin üzerine sıvama koyu parlak kırmızı- mor renktedir. Meyve eti krem renginde, orta sulu, lezzetli, çekirdek ete baglı degildir. Meyvenin dalda tutunması oldukça kuvvetli olup hasat gecikse bile meyve dökümü görülmez. Meyve et dokusunun sert olması nedeniyle nakliyeye çok uygundur. Redhaven’ den 22 gün […]

 • Francoise Şeftali Fidanı

  Agaçları orta kuvvette, yarı dik gelisir. Soguklama ihtiyacının kısa olması nedeniyle erken çiçeklendigi için özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde sahil kesimlerinde tavsiye edilir. En erkenci seftali çesitlerindendir. Meyve kabugu turuncu zemin üzerine kırmızı renktedir. Meyve orta büyüklükte, yuvarlak ve basık sekildedir. Meyve eti sarı renkte, sert dokulu, çekirdek ete baglıdır. Redhaven çesidinden 35 gün önce olgunlasır.

 • Royal Glory Şeftali Fidanı

  Agaçları kuvvetli, genis ve yayvan gelisen çok verimli, meyveleri orta büyüklükte, albenisi iyi olan, gösterisli bir çesittir. Meyve; yuvarlak, canlı kırmızı renktedir. Meyve eti sarı renkte, sert, tatlı ve bazı ekolojilerde hafif eksimsidir. Meyve çok gösterisli, az tüylü olup uzun süre dökülmeden dalda kalabilir. Çekirdek ete baglıdır. Redhaven’den 5 gün önce olgunlasır.

 • Spring Lady Şeftali Fidanı

  Agacı yayvan ve kuvvetli gelisen, yetistiriciligi Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yaygınlasan yüksek verimli bir çesittir. Meyve sarı zemin üzerine parçalı kırmızı renkte, albenisi iyi, gösterisli, raf ömrü uzun olup yola dayanıklıdır. Meyve orta irilikte, iyi bakım kosullarında iri olup, meyve eti sarıdır. Meyve sekli yuvarlak, yanlardan basık, orta lezzetlidir. Çekirdek ete baglıdır. Redhaven’den 22 gün önce olgunlasır. Kendine verimli bir çesittir.

 • Vista Rich Şeftali Fidanı

  Agaçları genis dallanma egiliminde olan, orta kuvvetli gelisen, oldukça verimli bir çesittir. Meyve iri, yuvarlak, basık olup, kabuk rengi koyu kırmızıdır. Meyve eti kızıl renkte, sert ve çok tatlıdır. Raf ömrü oldukça uzun, yola dayanımı iyi olan bir çesittir. Çekirdek ete baglı degildir. Hasat olumu Redhaven’den 7 gün sonradır. Kendine verimli bir çesittir.

 • Spiring Bella Şeftali Fidanı

  Agaçları orta kuvvette ve yayvan gelisen, verimli bir çesittir. Meyve sarı zemin üzerini % 85-90 oranında kaplayan yogun canlı kırmızı renktedir. Meyve silindirik, basık, orta irilikte, yarı tüylüdür. Meyve eti sarı renkte, sert, sıkı dokulu ve orta lezzetlidir. Çekirdek ete baglı olup Redhaven’den 20 gün önce olgunlasır. Kendine verimli bir çesittir.

 • Cresthaven Şeftali Fidanı

  Agacı yarı dik ve kuvvetli gelisir. Oldukça verimlidir. Agustos ayının ikinci haftasında olgunlasır. Meyve basık, ortalama meyve agırlıgı 248 g.’dır. Meyve sarı zemin üzerine akıtmalı koyu kırmızı renkte, meyve eti sarı, sulu, tatlı, lezzetli, çekirdek etten ayrıdır.